Witam
Wpadłem na pomysł, aby założyć nowy temat.
Otóż tutaj będziemy przedstawiać swoje miasta
Oczywiście bez przesady, aby rozpisywać się na kilka stron, ale krótką notkę i kilka zdjęć można dodać
Ja jako pierwszy, mogę dać przykład innym.
Szczecin – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego.
Szczecin jest jednym z najstarszych i największych miast w Polsce (3. miejsce pod względem zajmowanej powierzchni i 7. miejsce pod względem liczby ludności).
Szczecin leży w północno-zachodniej Polsce, w zachodniej części woj. zachodniopomorskiego przy granicy polsko-niemieckiej. Miasto leży nad rzeką Odrą oraz jeziorem Dąbie. Odra dzieli miasto na dwie części, lewobrzeże (gdzie znajduje się centrum Szczecina i większość zabytków) i prawobrzeże.
Założono: IX wiek
Prawa miejskie: 3 kwietnia 1243
Powierzchnia: 300,55 km²
Ludność 405 606
Województwo: zachodniopomorskie
Tablice rejestracyjne: ZS
Zieleń miejska
Na terenie Szczecina występują duże skupiska zieleni miejskiej w postaci miejskich lasów, parków, cmentarzy, zieleńców, skwerów i zieleni ulicznej. Największym i najpopularniejszym parkiem jest Park Kasprowicza. Częścią parku jest plac Jasne Błonia, na którym znajdują się pomnik Jana Pawła II, Pomnik Czynu Polaków (potocznie zwany pomnikiem Trzech Orłów) oraz fontanna przy Urzędzie Miejskim.
Niedaleko znajduje się również amfiteatr, zwany Teatrem Letnim.
Jasne Błonia to jedno z najpiękniejszych miejsc Szczecina. Dużo zieleni i ogromne błonia pozwalają na popołudniowy odpoczynek, beztrosko leżąc na trawie bądź siedząc na ławeczce.
Jasne Błonia jesienią
Pomnik Czynu Polaków
(Błonia w Szczecinie to taki mały Central Park z Nowego Jorku )
Najważniejsze miejsce Szczecina to:
Wały Chrobrego - taras widokowy o długości ok. 500 m w Szczecinie na skarpie wzdłuż Odry. Słynne założenie urbanistyczno-architektoniczne współtworzące wraz z Zamkiem Książąt Pomorskich i katedrą p/w św.Jakuba nadodrzańską sylwetę miasta, widoczną z głównych tras dojazdowych od wschodu biegnących przez mosty i wiadukty. Na Wałach Chrobrego znajduje się wiele zabytków, m.in. Muzeum Morskie, Teatr Współczesny czy budynek główny Akademii Morskiej. W okolicy znajduje się również Zamek Książąt Pomorskich oraz Starówka.
Wały Chrobrego
Zamek Książąt Pomorskich
Kolejna rzecz warta uwagi, to Plac Grunwaldzki, ogromne trzy pasmowe rondo, przez które przechodzą tory tramwajowe. Na tej 'wysepce' można spokojnie usiąść w zgiełku miasta, a nawet pograć w szachy
Komunikacja miejska
Obecnie po Szczecinie kursuje 12 linii tramwajowych (nie ma linii nr 10) oraz 75 autobusowych (w tym 14 nocnych). Organizatorem komunikacji w mieście jest zakład budżetowy pod nazwą Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego. Szczecin pod wodzą SPPK, tworzy wspólną komunikację autobusową wraz z miastem Police.
Sport
Najsłynniejszym szczecińskim zespołem piłkarskim jest Pogoń Szczecin oraz męski zespół siatkówki Morze Bałtyk Szczecin w I lidze piłki siatkowej. Ponadto zespołem wielosekcyjnym przede wszystkim nastawionym na szkolenie młodzieży jest Arkonia Szczecin.
Oświata
W 2007 roku w szczecińskich 59 szkołach podstawowych uczyło się 20 739 dzieci, a w 51 gimnazjach 12 504 uczniów. W szkołach średnich uczyło się 13 467 osób[7]. Miasto w 2007 roku miało 31 liceów ogólnokształcących, 22 technika dla młodzieży, 10 liceów profilowanych dla młodzieży, 14 zasadnicznych szkół zawodowych dla młodzieży, 5 szkół policealnych, 11 szkół artystycznych[7]. W mieście znajduje się jedno z dwóch w kraju Państwowe Ognisko Baletowe.
Renomowane uczelnie publiczne:
- Akademia Morska w Szczecinie
- Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
- Uniwersytet Szczeciński
- Akademia Sztuki w Szczecinie
- Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie (powołany na bazie Politechniki Szczecińskiej i Akademii Rolniczej w Szczecinie)
Co roku nad Odra, na Wałach Chrobrego odbywają się Dni Morza.
Szczecin jest również organizatorem Tall Ships' Races, zlotem największych żaglowców świata.
Obecnie miasto jest bardzo rozbudowywane. Powstają nowe galerie handlowe, w tym największa w Szczecinie Galeria Kaskada.
Idąc po mieście można zauważyć zewsząd remonty dróg, chodników, torów kolejowych.
Ciekawostki o Szczecinie:
- Mieści się tu najstarsze na świecie Kino Pionier 1909, działające nieprzerwanie w tym samym miejscu od 1907 r.
- Szczeciński Cmentarz Centralny - trzeci pod względem wielkości w Europie a największy cmentarz w Polsce.
- Szczecińska secesja - duża ilość secesyjnych kamienic, pięknych i obecnie odnawianych sprawia iż Szczecin jest perłą architektoniczną Pomorza.
- Według badań dokonanych w latach 90. XX wieku obecni mieszkańcy Szczecina (obok mieszkańców Wrocławia) posługują się polszczyzną najbardziej zbliżoną do języka literackiego spośród wszystkich mieszkańców Polski
- Podziemny Szczecin - pod Szczecinem znajduje się system podziemnych korytarzy, po raz pierwszy opisany w cyklu "Podziemny Szczecin" w "Kurierze Szczecińskim". Korytarze te ponoć mieszczą autostrady, a nawet, prawdopodobnie, nieukończony podziemny dworzec kolejowy. Można nimi przejść pod Odrą oraz pod Regalicą. Plotki głoszą, że gdzieś w nich może być ukryta słynna Bursztynowa Komnata...
* między innymi dlatego w Szczecinie nie powstanie metro... pozostałość po Hitlerze...
- Gwiezdne Miasto - układ XIX-wiecznej osi urbanistycznej miasta wzorowany jest na układzie paryskim, dlatego też Szczecin często nazywa się "Paryżem północy". Astrologowie, pp. Gardasiewiczowie, odkryli również, iż układ trzech centralnych placów (Grunwaldzkiego, Odrodzenia i Sprzymierzonych) odzwierciedla położenie piramid w Gizie względem Nilu a także pasa konstelacji Oriona względem Drogi Mlecznej.
Anegdotki i żarty
- częste powiedzenie Lecim, na Szczecin (i usłyszane Walim na Koszalin )
- paprykarz szczeciński!!! kibice innych drużyn sportowych nazywają nas paprykarze albo śledzie
- Szczecin-Nie-Leży-Nad-Morzem!!! do morza jest jeszcze 100km, daleko my jesteśmy nad Zalewem Szczecińskim.
Słyszałem od znajomych, że widzieli na dworcu głównym ludzi, którzy się pytali "Przepraszam, którędy na plażę?"
Krótki filmik o Szczecinie
Ostatnio edytowany przez Byku (2011-08-16 20:04:10)
Offline
Gryfino
Prawa miejskie : od roku 1254 przez księcia Barnima I
Województwo : zachodniopomorskie
Ludność : około 22 000
Powierzchnia : 9,58 km2
Tablice rejestracyjne : ZGR
Gryfino leży nad Odrą Zachodnią na Równinie Wełtyńskiej. Między rzeką, która oddziela nas od Niemiec leży Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry gdzie znajdują się ptaki będace pod ochroną m.inn orzeł bielik czy kania czarna. Niedaleko Gryfina znajduje się jedyny w Polsce Krzywy Las
Do zabytków miasta należą Kościół Narodzenia NMP. Początek budowy kościoła to około 1278 roku a zakończenie datuje się na rok 1300. Kiedyś był on pod wezwaniem Mikołaja. Podobno na dachu widac dziury, które zostały po wojnie.
Brama Bańska nazywana mylnie Basztą. Wybudowana XIV wieku modernizowana kilka razy. Niestety nie da wejść na górę ponieważ drabinka tam prowadzona jest urwana. Bramę zamieszkują gołębie
Cmentarz wojenny powstał w 1946 roku w wyniku ekshumacji w latach 1947, 1948, 1953, 1954, 1969, posiada powierzchnię 0,70 ha, założony w 1946 r. Zwłoki poległych ekshumowano z miejscowości: Gryfino, Zdunowo, Trzebiatów, Stargard Szczeciński, Chlebowo, Śmierdnica, Kobylanka, Daleszewo, Kliniska, Sobieradz, Goleniów, Łobez, Żelisławiec, Gardno, Dobra. Łącznie na cmentarzu spoczęło 7134 żołnierzy, w tym 1220 żołnierzy znanych i 5914 żołnierzy nieznanych. W latach 1972-74 cmentarz przebudowano według projektu Witolda Andrzejewskiego.
Jest ich jeszcze kilka ale moje lenistwo nie pozwala mi na opisanie ich xD
Przemysł
Przemysł w Gryfinie to przede wszystkim drewno. Znajdują się tu 2 tartaki oraz zakład produkujące węgiel drzewny(ten do grilla) Gryfskand. 5 km od Gryfina znajduje się najwieksza w regionie Elektrownia Dolna Odra
Sport
KS Energetyk Gryfino z sekcjami: piłki nożnej (IV liga), piłki ręcznej (II liga), siatkarską, tenisa ziemnego, kolarską, kajakarską
UKS Energetyk Junior Gryfino: piłka nożna, piłka siatkowa, kolarstwo
MKS Hermes Gryfino z sekcjami: lekkoatletyczną, gimnastyczną, żeglarską, biatlon letni
stowarzyszenie kultury fizycznej LKS Piast Gryfino skupiające w swych strukturach: piłkę nożną, tenis stołowy, siatkówkę
triathlonowy KS Delf Gryfino
pływacki UKP Marlin Gryfino z sekcją piłki wodnej
klub karate UKS Kamikaze Gryfino
klub aikido Polski Klub Aikido Taiso
szachowy UKS Biały Pion Gryfino
klub płetwonurków GKP Raffer
Atrakcją Gryfina jest basen Laguna
oraz coroczne Dni Gryfina odbywające się od roku 1995 w dniach 1-3 maja.
A tu kilka zdjęć
Mała ciekawostka. Niemcy cały czas się plują że nazwa miasta nie została ta co była przed wojną - Greifenhagen tylko jest tak jak jest.
Offline
PAPRYKARZ SZCZECIŃSKI, ZMORA MOJEGO DZIECIŃSTWA!
nie no, wybaczcie, Szczecin fajny, ale ten Wasz paprykarz...
no więc, Wadowice!
no, prawie Wadowice, ale ja się czuję raczej Wadowiczanką niż Tomiczanką
Wadowice - miasto powiatowe w województwie małopolskim, położone nad rzeką Skawą. o papieżu Janie Pawle II nawet nie wspominam, bo wszyscy wiedzą.
miasto papieża, kremówek i czekoladowych wyrobów firmy Skawa.
pierwsze pisemne wzmianki na temat Wadowic pochodzą z początków XIV w., ale mądra książka, którą posiadam w domu mówi, że miejscowość mogła powstać po roku 1179, czyli:
Założono: XII w.
Prawa miejskie: 1430 r.
Powierzchnia: 10,54 km²
Ludność: 22 584
Województwo: małopolskie
Tablice rejestracyjne: KWA
Oświata:
w Wadowicach znajduje się najsłynniejsza (i zarazem najstarsza) szkoła w powiecie, więc chyba warto o niej wspomnieć:
Zespół Szkół Ogólnokształcących im Marcina Wadowity w Wadowicach, zwane wśród uczniów "gimpel", "gimphell" lub "wadowickie piekło" - ogólniak, do którego osobiście chodzę i przyznaję, że w "przezwiskach" mu nadanych przesady nie ma. szkoła ta zajmuje notorycznie któreśtam miejsce w rankingu 200 najlepszych liceów w Polsce.
tak zwana szkoła z renomą. istnieje od roku 1866 i ukończyli ją tacy ludzie jak Karol Wojtyła, Józef Bilczewski, Emil Zegadłowicz (jego pomnik znajduje się na podwórku przed szkołą i miło się tam siedzi w lecie; cień Emila stanowi znakomitą ochronę przed upałami!), generał Walerian Czuma i pewnie wielu innych, których mi się nie chce wymieniać.
Co ciekawego u nas:
Klasztor karmelitów bosych na "górce"
karmelici przybyli do Wadowic w roku 1892 i zajęli świetną miejscówkę.
nie będę rzucać podręcznikowymi informacjami - od tego macie ciocię Wikipedię!
ze swojej strony powiem, że dookoła klasztoru rosną kasztanowce. kiedy byłam mała, to specjalnie prowokowałam mamę, żeby mnie wyprowadziła z kościoła tylko po to, żeby pozbierać sobie kasztany.
poza tym, spowiednicy zawsze zadają tu tę samą pokutę, bez względu na to, co się przeskrobało - 3 dziesiątki różańca.
Widoczek na plac Jana Pawła II
nieśmiertelna fontanna, która aktualnie jest rozebrana, a plac rozkopany. deptak robią.
plac Jana Pawła II to ulubione miejsce spotkań wadowiczan. często bywa tak, że ludzie umawiają się w Wadowicach na konkretną godzinę i nie podając sobie miejsca instynktownie wiedzą, że mają przyjść na plac.
znajduje się tu też wielki dąb, pod którym zwykle ludzie chowają się przed słońcem czy deszczem, a także jakaś wystawa, która mimo że stoi od pół roku, nigdy nie zasłużyła sobie na to, bym ją obejrzała o.o
Skawa, teraz co prawda zawalona śmieciami
piękna rzeczka, nad którą w sierpniu odbywają się koncerty w ramach takiego reggae most. nawet plażę mamy, ha! Wenecja się zwie i rada miejska organizuje tam pikniki.
i dworek Mikołaj. klasycystyczny ponoć, nazwany tak na cześć pana Mikołaja Komorowskiego. zbieżność nazwisk przypadkowa.
sam budyneczek bardzo ładny, chociaż obecni właściciele trochę go moim zdaniem udziwnili.
i budynek, który jest moim zdaniem najładniejszy w całym mieście: dworzec kolejowy!
najsłynniejsza anegdota - o kremówkach. w związku z szałem na ten wypiek każdy, kto ma na tyle czasu i pieniędzy zaczyna produkować własne kremówki. oryginalne, rzecz jasna!
poza tym - wadowiczanie uwielbiają wkręcać turystów i tutaj przepraszam wszystkich, którzy nie dojechali/nie doszli do celu, bo spytali mnie o drogę.
niestety, nie mam żadnych ciekawych zdjęć pod ręką, bo pokazałabym Wam swoje ulubione miejsca
Ostatnio edytowany przez Doktorek (2011-08-16 19:57:53)
Offline
Ścigający
I co ja mam tutaj do przedstawiania... Byku wykazał się w 97% Hehe ( Nadchodzi Kaskada, nowy mega obiekt Szczecina xP )
Bo magia stworzyć mnie mogła, ale to Ja ją podtrzymują przy życiu :potter:
Offline
Heh urodziłam się w Wadowicach, lecz mieszkam w Andrychowie
A oto kilka słów o moim mieście
Założenie :Osada miała zostać założona na przełomie XIII/XIV wieku i nazwana Indrzychowem. Pierwsze zapiski o Andrychowie pojawiły się w wykazie świętopietrza w roku 1344. Wioska figuruje tam pod nazwą: Henrychów ("ecclesia de Henrichov") Jan Długosz w Liber beneficiorum około roku 1440 do określenia osady używa nazwy Gendrzychow. W okresie okupacji hitlerowskiej, miasto zostało przemianowane na Andrichau.
Prawa miejskie: 1823r.
Powierzchnia 10,33 km²
Wysokość 315-427 m n.p.m.
Ludność
liczba 21 826
gęstość 2093 os./km²
Tablice rejestracyjne KWA
Miasto położone w Kotlinie Andrychowskiej, w Beskidzie Małym u stóp Pańskiej Góry, nad rzeką Wieprzówką.
Andrychów jest ośrodkiem, w którym odbywa się wiele różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Blisko 15-letnia działalność Klubu pod Basztą spowodowała, że miasto zaczęto określać "jazzową stolicą Podbeskidzia"
Wydarzenia kulturalne w Andrychowie:
• Ogólnopolski Otwarty Festiwal Teatrów Amatorskich ODEON,
• PIOSTUR GOROL SONG,
• Basztowe Konfrontacje Recytatorskie KORYFEUSZ,
• Wieczór Austriacki – realizowany przy współpracy z Austriackim Konsulatem Generalnym w Krakowie,
• Bal Country.
• Dni Andrychowa,
• Pszczelarsko-Turystyczna Wiosna w Beskidach,
• Dożynki Gminne,
• lipcowe występy teatrów ulicznych,
• Sylwester pod gwiazdami.
Atrakcje turystyczne Andrychowa:
• Beskid Mały ze szczytami Leskowcem i Groniem Jana Pawła II, oraz tzw. Gościńcem Kocierskim – trasą o dużych walorach krajoznawczych.
• stare miasto ze szczególnym uwzględnieniem pałacu Bobrowskich w Andrychowie (I poł. XVII w.) wraz z parkiem, barokowego kościoła pw. św. Macieja (1721) oraz zabytków architektury drewnianej.
Sport
W związku z istnieniem odpowiedniej infrastruktury w Andrychowie uprawia się: siatkarstwo, koszykarstwo, futsal, sztuki walki, wspinaczkę skałkową, jazdę konną, narciarstwo biegowe i skokowe (skocznia Beskidek).
Swoją siedzibę mają:
• MKS Andrychów – siatkówka kobiet,
• AKS Beskid Andrychów – piłka nożna,
• Małopolski Klub Karate,
• Rodzinne Towarzystwo Sportowe "Jawornica",
• Uczniowski Klub Sportowy Black Dragon,
• TKKF "Motor" w Andrychowie,
• 3 oddziały PTTK.
Obiekty sportowe w Andrychowie:
• basen kąpielowy (oddany ponownie do użytku po modernizacji w 2009),
• hala sportowa,
• stadion sportowy wraz z kortami tenisowymi,
• korty tenisowe,
Imprezy sportowe w Andrychowie:
• Rajd Zimowy po Ziemi Andrychowskiej,
• konkurs skoków narciarskich,
• AndlnO – Andrychowskie Imprezy na Orientację,
• Ogólnopolski Spływ Kajakowy "Trzech Zapór",
• Rajd Rodzinny "Beskid Mały cząstką Europy",
• Wielka Wronowiecka
• rajd górski "Dzień Papieski",
• Puchar Polski we wspinaniu na sztucznej ścianie,
• puchar w siatkówce męskiej im. Tadeusza Szlagora.
Przepraszam, że nie dodałam zdjęć, ale akurat wyjeżdżam i nie mam czasu...
Offline
Hedwigaa, jesteś z Andrychowa?! przecie to rzut beretem ode mnie
Offline
Moja rodzinna gmina, o wspaniałej i podniosłej nazwie Jaktorów powstała na Puszczy Jaktorowskiej, gdzie wyginął ostatni tur. Nazwę według lokalnej legendy zawdzięcza królowej Bonie, która była wielką histeryczką, i gdy jej karoca wpadła w rów w Puszczy Jaktorowskiej powiedziała:
- [CENZURA] [CENZURA] [CENZURA]!!!!!! Co to jest?! [CENZURA]!!! KURDE, RÓW?! [CENZURA]!!!
Stąd osada, która powstała niedługo potem dostała nazwę Kurderów. Jednak z zarządzenia jakiegoś nieznanego gościa, który stwierdził, że brzmi to głupio jak na tamte czasy, osada ta zmieniła nazwę na Jaktorów. Przynajmniej tak mówi moja wersja
Nie wiem kiedy, ale rozegrała się tu BITWA POD JAKTOROWEM. Na obchody rocznicy owej bitwy, otwarcie przedszkola i inne uroczystości PRZYJEŻDŻA TU PREZYDENT BRONISŁAW KOMOROWSKI. Wszyscy się tu znają, nie dziwcie się, że idę ulicą i wszyscy kojarzą mnie jako wnuczkę mojego dziadka Mój dziadek ma malutką firmę przewozową, czyli jeden autobus na własność i kilku kierowców z autobusami więc często wozi wycieczki z lokalnej podstawówki i gimnazjum oraz z okolicy. Znał ochroniarza, który zginął pod Smoleńskiem. Chwała jego imieniu. Niegdyś w okolicy mieszkał tu także pewiem pan o imieniu Jan K, który jest także świętej pamięci. On i jego żona walczyli o prawa dla większych rodzin i mieli udział w buntach po skończeniu 2 wojny światowej, lecz nadal gdy Ruscy traktowali nas jak własność.
W okolicy leżą:
- Międzyborów (i powiedzcie, kto tu ma głupszą nazwę: Jaktorów, czy Międzyborów?)
- Grodzisk Mazowiecki
- Milanówek
oraz Żyrardów, skąd wywiódł się Waldemar Pawlak oraz Leszek Miller; ten drugi również zaczynał tam karierę. Niedługo będzie nowy polityk prosto z Jaktorowa, czyli ja XD
Offline
Doktorku dla mnie również paprykarz szczeciński był (i jest) zmorą ;__;
Working, pamiętaj, że 'komuś' obiecałaś miejsce w rządzie
Offline
O, komu????
Offline
Najlepszemu, najbardziej odpowiedniemu, najrzetelniejszemu, najbardziej zajebistemu, arcyinteresującemu, posiadającemu iście zajebisty gust muzyczny, SKROMNEMU kandydatowi ^^
.
.
.
.
.
.
.
.
MI! :3
Offline
Pożyjemy, zobaczymy
Offline
Ja za t pragnę przedstawić moją piękną ŁÓDŹ!
Otóż tak się składa, że mamy aż 18 naj!
-NAJdłuższy w Europie trakt handlowy - ul. Piotrkowska mierząca ok. 4 km długości;
-NAJdłuższy deptak w Polsce - część ulicy Piotrkowskiej (od pl. Wolności do al. Mickiewicza) o długości ponad 1.8 km;
-NAJwiększe skupisko pubów i restauracji w obrębie jednej ulicy - na ulicy Piotrkowskiej lub w jej najbliższej okolicy usytuowanych jest ponad 100 pubów, klubów, -dyskotek i restauracji;
-NAJoryginalniejszy środek transportu w Polsce - riksze i trambus kursujące po ulicy Piotrkowskiej ;
-NAJbardziej awangardowy pub w Polsce – „Łódź Kaliska”, (byłam osobiście i najbardziej szokującą rzeczą były ubikacje ze ścianami z lustra weneckiego Ja tu sobie załatwiam swoje sprawy, a tu jakaś klientka przegląda się metr ode mnie niemal patrząc mi w twarz [ale naturalnie mnie nie widziała] );
-NAJwiększy w Polsce zabytkowy budynek bankowy - gmach Narodowego Banku Polskiego;
-NAJstarsza w Polsce kolekcja sztuki nowoczesnej – znajduje się w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi;
-NAJwiększa kolekcja współczesnych tkanin artystycznych w Europie - liczy ponad 1500 eksponatów i znajduje się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa;
-NAJstarszy miejski rezerwat przyrody w Polsce - Polesie Konstantynowskie, powstał w 1934 r.;
-NAJnowocześniejsza palmiarnia w Polsce
-NAJstarsze w Polsce Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców - funkcjonuje od 1952 r. przy Uniwersytecie Łódzkim;
-NAJwiększe zespoły fabryczno-rezydencjalne w Polsce;
-NAJwiększy pałac fabrykancki w Polsce – pałac I. K. Poznańskiego ;
-NAJwiększa liczba willi i pałaców fabrykanckich w Polsce – około 200 na terenie miasta;
-NAJlepiej zachowany przykład XIX wiecznego miasta włókienniczego w Polsce;
-NAJwiększy w Polsce Cmentarz Żydowski;
-JEDYNY „deptany” pomnik w Europie - pomnik Łodzian Przełomu Tysiąclecia, ciągnie się na 340 metrowym odcinku ulicy Piotrkowskiej (miedzy ul. Nawrot i ul. Tuwima). Składa się z ok. 13 454 betonowych kostek z żeliwnymi wkładkami wypełniających nawierzchnię jezdni. Na każdej widnieje nazwisko prywatnego fundatora;
Oprócz tego mamy tylko jedną mniej linię metra od stolicy!! No okej, to znaczy że nie mamy żadnej, ale za to mamy 18 podziemnych rzek
Można by móóówić i móóówić ale lepiej zobaczyć! Jeśli ktoś jest chętny to serdecznie zapraszam
Offline