Ogłoszenie


#1 2011-08-10 22:48:01

 Byku

Pogromca Trójgłowego Psa

4866851
Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2011-08-03
Posty: 472
Punktów :   

Uczniowie

Ostatnio, gdy ponownie zacząłem czytać serię, aby w końcu przeczytać ostatnią część, zwróciłem uwagę na pewną sprawę.
Otóż zawsze wydawało mi się, że w Hogwarcie było mnóstwo uczniów, z całej Anglii.
Nawet na trybunach boiska w Quidditcha, w filmie ukazana jest masa ludzi.
Na początku zdziwiłem się, że na lekcjach zawsze było po 10 uczniów z danej klasy, zatem po 5 chłopców i 5 dziewczyn.
Idąc tym tropem - na pierwszym roku jest 10 osób, razy 7 roczników i razy 4 domy, daje nam to 280 uczniów! Z całej Anglii! Na cały wielki, ogromny zamek Howgart!

Nie zastanawialiście się nad tym? Dla mnie trochę mało.

Ostatnio edytowany przez Byku (2011-08-10 22:48:35)


.http://30.media.tumblr.com/tumblr_loel8m46Mb1qzmjfxo1_500.gif
"Mówisz, że kochasz deszcz, a rozkładasz parasolkę, gdy zaczyna padać.
Mówisz, że kochasz słońce, a chowasz się w cieniu, gdy zaczyna grzać.
Mówisz, że kochasz wiatr, a zamykasz okno, gdy zaczyna wiać.
Właśnie dlatego boję się, gdy mówisz, że kochasz mnie."
- William Shakespeare

Offline

 

#2 2011-08-11 10:23:46

Aga

http://www.harrypotter.pun.pl/_fora/harrypotter/gallery/52_1310141357.png

9858704
Skąd: Gryfino
Zarejestrowany: 2006-08-16
Posty: 4364
Punktów :   

Re: Uczniowie

Też niedawno miałam nad tym rozkmine...Ale sami mówili ze czarodziei czystej krwi jest niedużo a osób z magicznymi zdolnościami nie będacy czarodziejami tez całej chmary być nie  może


"Co ma być to będzie, a jak już będzie to trzeba się z tym zmierzyć"

Offline

 

#3 2011-08-11 13:00:23

 The Half-Blood Princess ♥

Centaur

36133433
Skąd: Łękawica, małopolskie
Zarejestrowany: 2011-07-22
Posty: 423
Punktów :   

Re: Uczniowie

myślę, że nie należy mieszać faktów z książek i filmów, ekipa filmowa mogła zagalopować z wizualizacją meczy Quidditcha


-A co mi dasz w zamian, Severusie?
-W zamian? - Snape wytrzeszczył oczy na Dumbledore'a, a Harry spodziewał się, że zaprotestuje, ale po długiej chwili powiedział : - Wszystko.

Offline

 

#4 2011-08-11 13:04:54

 Byku

Pogromca Trójgłowego Psa

4866851
Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2011-08-03
Posty: 472
Punktów :   

Re: Uczniowie

Tak, staram się nie mieszać filmu z książką - bo przyznam, że obejrzałem tylko trzy części, na trzeciej poprzestałem bo wiele rzeczy było pozmieniane i poprzekręcane
Co do Quidditcha to zrobiłem osobny wątek, na temat boiska, tam możemy się wypowiadać

Ale głównie chodzi mi o to, że w Hogwarcie nie jest zbyt dużo czarodziejów...
Po części zgadzam się z Agą, że w książce kilka osób narzekało na rzadkość czystej krwi a nawet zdolnych urodzonych w rodzinach mugoli. Wciąż jednak wydaje mi się mało, aby do tak wielkiego zamku uczęszczało zaledwie 280 osób.


.http://30.media.tumblr.com/tumblr_loel8m46Mb1qzmjfxo1_500.gif
"Mówisz, że kochasz deszcz, a rozkładasz parasolkę, gdy zaczyna padać.
Mówisz, że kochasz słońce, a chowasz się w cieniu, gdy zaczyna grzać.
Mówisz, że kochasz wiatr, a zamykasz okno, gdy zaczyna wiać.
Właśnie dlatego boję się, gdy mówisz, że kochasz mnie."
- William Shakespeare

Offline

 

#5 2011-08-11 23:29:35

 The Half-Blood Princess ♥

Centaur

36133433
Skąd: Łękawica, małopolskie
Zarejestrowany: 2011-07-22
Posty: 423
Punktów :   

Re: Uczniowie

no cóż czarodzieje to rzadkość, mi wcale nie wydaje się to dziwne
nie mamy także 100% pewności, że na każdym roku było 10 uczniów


-A co mi dasz w zamian, Severusie?
-W zamian? - Snape wytrzeszczył oczy na Dumbledore'a, a Harry spodziewał się, że zaprotestuje, ale po długiej chwili powiedział : - Wszystko.

Offline

 

#6 2011-08-12 11:12:09

 Byku

Pogromca Trójgłowego Psa

4866851
Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2011-08-03
Posty: 472
Punktów :   

Re: Uczniowie

Trafna uwaga. Można tylko przypuszczać.
Może inni też się wypowiedzą?
Przydałoby się jak najwięcej opinii


.http://30.media.tumblr.com/tumblr_loel8m46Mb1qzmjfxo1_500.gif
"Mówisz, że kochasz deszcz, a rozkładasz parasolkę, gdy zaczyna padać.
Mówisz, że kochasz słońce, a chowasz się w cieniu, gdy zaczyna grzać.
Mówisz, że kochasz wiatr, a zamykasz okno, gdy zaczyna wiać.
Właśnie dlatego boję się, gdy mówisz, że kochasz mnie."
- William Shakespeare

Offline

 

#7 2011-08-12 13:54:19

 James Potter

Zwycięzca Turnieju Trójmagicznego

Skąd: Gryfino/Szczecin
Zarejestrowany: 2011-04-26
Posty: 1755
Punktów :   
Dom: Gryffindor
WWW

Re: Uczniowie

Ilu właściwie młodych czarodziejów uczy się jednocześnie podczas każdego roku szkolnego w Hogwarcie? Dla ilu studentów są przewidziane miejsca i ile może pomieścić budynek szkoły? Próby odpowiedzenia sobie na te pytani od zawsze spędzały sen z powiek fanów powieści J. K. Rowling. Teoretycznie pewien kompromis w tej sprawie został powszechnie zaakceptowany i jest doskonale znany opinii publicznej, ale mimo wszystko liczba argumentów przemawiających "za" jest bardzo podobna tej "przeciw". Ta ogólnie poważana liczba to rzecz jasna 280, ale na potrzeby pełniejszej analizy problemu, proponuję nie zwracać uwagi na te dane, ale najpierw zapoznać się z ich uzasadnieniem, które, mam nadzieję, uda mi się rzetelnie przedstawić.



Analizę problemu należy rozpocząć od podstawowej jednostki w podziale administracyjnym szkoły, a więc od klasy. Jako "materiał badawczy" proponuję obrać klasę, o której Jo Rowling pisała najwięcej i najczęściej, czyli klasę, do której uczęszczali główni bohaterowie powieści. Najprawdopodobniej liczyła sobie ona 10 osób, tak jak i wszystkie pozostałe klasy każdego roku, w każdym z domów. Istnieją podstawy, aby sądzić, że w każdej z nich było pięciu chłopców i pięć dziewcząt. Znana nam, czytelnikom lista klasy Harry'ego, prezentuje się następująco: Brown Lavender, Finnigan Seamus, Granger Hermina, Longbottom Neville, Patil Parvati, Potter Harry, Thomas Dean, Weasley Ron. Nie trzeba być geniuszem, żeby zauważyć, iż brakuje w takim razie dwóch osób, aby liczna uczniów wynosiła 10. Myślę, że najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie uznanie, iż klasę zasilały jeszcze dwie dziewczyny (uzupełniając tym samym żeńskie szeregi klasy do liczby 5), których autorka z jakiś względów po prostu nigdy nie opisała, ba, nawet o nich nie wspomniała. Jednak jakiekolwiek wątpliwości w tej kwestii, rozwiąże kilka istotnych fragmentów powieści.

Kiedy w "Kamieniu Filozoficznym", młodzi Gryfoni zostali poinformowani o swej pierwszej lekcji latania na miotle, dowiedzieli się również, że te zajęcia będą odbywać wraz z uczniami Slytherinu. Docierając na miejsce, gdzie mieli odbyć swój pierwszy trening, dostrzegli, że "Ślizgoni już tam byli, a na ziemi leżało w równym rzędzie dwadzieścia mioteł." Skoro liczba mioteł przewidzianych dla dwóch klasy, wynosiła 20, to proste działanie sugeruje, że grupa uczniów z każdego domu liczyła sobie 10 osób. Identyczna sytuacja powtarza się dwukrotnie w "Komnacie Tajemnic". Najpierw czytając fragment o pierwszej w semestrze lekcji zielarstwa, którą Gryfoni odbywali razem z Puchonami, dowiadujemy się, że "Profesor Sprout stała za długim stołem na kozłach, na którym leżało dwadzieścia par różnokolorowych nauszników", a następnie śledząc wydarzenia w lochu, w którym Snape nauczał podwójną klasę złożoną z Gryfonów i Ślizgonów, czytamy: "Dwadzieścia parujących kociołków bulgotało między drewnianymi stołami (...)."
W obu tych przypadkach należy zapisać taki rachunek, jak w przypadku tego z miotłami i w obu otrzymamy taki sam wynik. Wynik sugerujący jakoby klasa w Hogwarcie składała się z dziesięciu uczniów.



Przyjmując takie kryteria, nie trudno dociec całkowitej liczny studentów uczących się w Szkole Magii i Czarodziejstwa. Do zapisania poprawnego mnożenia, potrzebne są jeszcze czynniki w postaci ilości klas w każdym z domów (7) oraz ilość samych domów (oczywiście 4). Stąd możemy zapisać działanie:

10 x 7 x 4 = 280

Wszystko pięknie, jednak cała teoria bierze w łeb wraz z finałowym meczem rozgrywek quidditcha w Hogwarcie, w "Więźniu Azkabanu". Znajdziemy tam następujący fragment: "Trzy czwarte widowni miało szkarłatne rozetki i powiewało szkarłatnymi chorągiewkami z lwem Gryffindoru albo kołysało transparentami z hasłami: GRYFFINDOR NAPRZÓD! czy PUCHAR DLA LWÓW! Za bramkami Ślizgonów zgromadziły się jednak ze dwie setki widzów ubranych na zielono (...)"
To sugeruje, jakoby liczba adeptów magii w Hogwarcie mogła sięgać nawet ośmiuset osób! Jednak na tym nie koniec, bo jeszcze ciekawszych informacji dostarcza nam opis Wielkiej Sali podczas Balu Bożonarodzeniowego: "Długie stoły poszczególnych domów znikły, a zamiast nich pojawiło się ze sto mniejszych, oświetlonych lampionami. Przy każdym siedziało ze dwanaście osób."
Sto stolików, a przy każdym dwanaście osób: 100 x 12 - wynik sięga tym razem 1200. Można oponować, że zarówno podczas meczu quidditcha, jak i balu, obecni nie byli tylko i wyłącznie uczniowie Hogwartu, ale i jacyś zaproszeni goście (szczególnie jeśli chodzi o tę drugą imprezę - tam trzeba doliczyć delegacje z Durmstrangu i Beauxbatons), jednak mimo wszystko te liczby wydają się kosmiczne i niemal jasno wskazuję na błędy i niedopatrzenia autorki. Kolejną tego typu niejasność, odnaleźć można wśród powozów ciągniętych przez testrale, którymi podróżowali do szkoły uczniowie klas II - VII:
"Wyszli ze stacji na błotnistą drogę, gdzie na pozostałych uczniów czekało ze sto dyliżansów (...)."; "Przed stacją czekała na nich setka powozów bez koni."
Wiemy, że każdy z powozów był czteroosobowy, gdyż w "Czarze Ognia" do jednej karocy wsiadają Harry, Ron, Hermiona i Neville, natomiast w "Zakonie Feniksa" w identycznej sytuacji, tego ostatniego zmienia Luna. Jednak wiemy również, że ilość miejsc w powozach nie była identyczna, jak liczba uczniów ponieważ w "Więźniu Azkabanu", trójka głównych bohaterów zajmuje jeden dyliżans tylko dla siebie. Stąd otrzymujemy jeszcze dziwniejszy wynik, ale bądź co bądź bliższy 280, niż 800 czy ponad 1000.



Mimo wszystko, to jak wspomniałem, prawdopodobnie są to błędy Jo Rowling, która najwyraźniej chciała dobitnie zaakcentować masowy charakter takich scen jak finał quidditcha czy Bal Bożonarodzeniowy. Spójrzmy prawdzie w oczy - czy kilkunasto (prawdopodobnie dwunasto) osobowe grono pedagogiczne dałoby sobie radę z edukacją niemal tysiąca nastolatków? Moim zdaniem niekoniecznie, natomiast 280 wydaje się całkiem rozsądną liczbą podopiecznych dla takiej grupy nauczycieli. Pozostają już tylko pytania typu: czy wszyscy uczniowie jak jeden mąż otrzymują promocję do następnej klasy, czy może zdarzają się "spadochroniarze"? W tej kwestii prawdopodobnie pozostanie nam tylko domyślać się prawidłowych odpowiedzi. Podobnie, jak w przypadku frapującego zapytania: czy każdego roku w grupie pierwszoroczniaków, jeszcze przed przydziałem jest dziesięciu potencjalnych Gryfonów, Krukonów, Puchonów i Ślizgonów? W końcu pozostaje jeszcze zapytać czy Hogwart jest tak elitarną szkołą, że z każdego rocznika brytyjskich czarodziejów, przyjmuje tylko wybraną czterdziestkę, a reszcie nie pozostawia żadnych złudzeń (chyba, że tylko tylu magów rodzi się co roku na Wyspach Brytyjskich, ale to dość naiwne stwierdzenie), tylko konieczność szukania innych szkół magii?

Radze przeczytac dobrze napisane i wszystko jasne.
zrodlo:festiwal.hogsmade.pl

Ostatnio edytowany przez James Potter (2011-08-12 13:58:11)


https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/VA4G2cLaEyESPXQGMmfq1w--~A/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjtzbT0xO3c9NTAwO2g9MjIy/https://66.media.tumblr.com/246f2d4e802dc53cb978d11ff7a9c1b4/tumblr_oepe870vPj1v7vro0o1_500.gif

Offline

 

#8 2011-08-12 14:23:40

 Byku

Pogromca Trójgłowego Psa

4866851
Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2011-08-03
Posty: 472
Punktów :   

Re: Uczniowie

Świetny artykuł   sam rozpatrzyłem już wcześniej wszystkie wnioski z tego artykułu, ale mimo wszystko przydatny jest
Muszę się chyba pogodzić z faktem, że jednak w Wielkiej Brytanii jest mało czarodziejów, stąd wniosek, że do Hogwartu uczęszcza tylko 280 uczniów.


.http://30.media.tumblr.com/tumblr_loel8m46Mb1qzmjfxo1_500.gif
"Mówisz, że kochasz deszcz, a rozkładasz parasolkę, gdy zaczyna padać.
Mówisz, że kochasz słońce, a chowasz się w cieniu, gdy zaczyna grzać.
Mówisz, że kochasz wiatr, a zamykasz okno, gdy zaczyna wiać.
Właśnie dlatego boję się, gdy mówisz, że kochasz mnie."
- William Shakespeare

Offline

 

#9 2011-08-12 14:27:36

 James Potter

Zwycięzca Turnieju Trójmagicznego

Skąd: Gryfino/Szczecin
Zarejestrowany: 2011-04-26
Posty: 1755
Punktów :   
Dom: Gryffindor
WWW

Re: Uczniowie

wiec watek mozna zamknac


https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/VA4G2cLaEyESPXQGMmfq1w--~A/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjtzbT0xO3c9NTAwO2g9MjIy/https://66.media.tumblr.com/246f2d4e802dc53cb978d11ff7a9c1b4/tumblr_oepe870vPj1v7vro0o1_500.gif

Offline

 

#10 2011-08-12 14:43:26

 Byku

Pogromca Trójgłowego Psa

4866851
Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2011-08-03
Posty: 472
Punktów :   

Re: Uczniowie

Czemu? Przecież inni też mogą się wypowiedzieć a może ktoś doda jakąś ciekawostkę?


.http://30.media.tumblr.com/tumblr_loel8m46Mb1qzmjfxo1_500.gif
"Mówisz, że kochasz deszcz, a rozkładasz parasolkę, gdy zaczyna padać.
Mówisz, że kochasz słońce, a chowasz się w cieniu, gdy zaczyna grzać.
Mówisz, że kochasz wiatr, a zamykasz okno, gdy zaczyna wiać.
Właśnie dlatego boję się, gdy mówisz, że kochasz mnie."
- William Shakespeare

Offline

 

#11 2011-08-12 14:44:48

 James Potter

Zwycięzca Turnieju Trójmagicznego

Skąd: Gryfino/Szczecin
Zarejestrowany: 2011-04-26
Posty: 1755
Punktów :   
Dom: Gryffindor
WWW

Re: Uczniowie

no zobaczymy..
moze masz racje..


https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/VA4G2cLaEyESPXQGMmfq1w--~A/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjtzbT0xO3c9NTAwO2g9MjIy/https://66.media.tumblr.com/246f2d4e802dc53cb978d11ff7a9c1b4/tumblr_oepe870vPj1v7vro0o1_500.gif

Offline

 

#12 2011-08-12 16:00:22

Aga

http://www.harrypotter.pun.pl/_fora/harrypotter/gallery/52_1310141357.png

9858704
Skąd: Gryfino
Zarejestrowany: 2006-08-16
Posty: 4364
Punktów :   

Re: Uczniowie

Sama z ciekawości kiedyś liczyłam i wyszło mi koło 200 osób ale na pewno to nie było 280


"Co ma być to będzie, a jak już będzie to trzeba się z tym zmierzyć"

Offline

 

#13 2011-08-12 16:07:09

 James Potter

Zwycięzca Turnieju Trójmagicznego

Skąd: Gryfino/Szczecin
Zarejestrowany: 2011-04-26
Posty: 1755
Punktów :   
Dom: Gryffindor
WWW

Re: Uczniowie

jednak jest 280 .. zobacz na post wyzej..


https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/VA4G2cLaEyESPXQGMmfq1w--~A/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjtzbT0xO3c9NTAwO2g9MjIy/https://66.media.tumblr.com/246f2d4e802dc53cb978d11ff7a9c1b4/tumblr_oepe870vPj1v7vro0o1_500.gif

Offline

 

#14 2011-08-16 14:39:06

 The Half-Blood Princess ♥

Centaur

36133433
Skąd: Łękawica, małopolskie
Zarejestrowany: 2011-07-22
Posty: 423
Punktów :   

Re: Uczniowie

jednak dalej sądzę że tak naprawdę nie da się tego obliczyć dokładnie, ale nie jest to bardzo istotna sprawa chyba


-A co mi dasz w zamian, Severusie?
-W zamian? - Snape wytrzeszczył oczy na Dumbledore'a, a Harry spodziewał się, że zaprotestuje, ale po długiej chwili powiedział : - Wszystko.

Offline

 

#15 2011-08-16 16:19:33

 Byku

Pogromca Trójgłowego Psa

4866851
Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2011-08-03
Posty: 472
Punktów :   

Re: Uczniowie

Jeśli miałoby być niedokładnie, to na pewno mniej niż wspomniane 280


.http://30.media.tumblr.com/tumblr_loel8m46Mb1qzmjfxo1_500.gif
"Mówisz, że kochasz deszcz, a rozkładasz parasolkę, gdy zaczyna padać.
Mówisz, że kochasz słońce, a chowasz się w cieniu, gdy zaczyna grzać.
Mówisz, że kochasz wiatr, a zamykasz okno, gdy zaczyna wiać.
Właśnie dlatego boję się, gdy mówisz, że kochasz mnie."
- William Shakespeare

Offline

 

2006-2018 Copyright by www.harrypotter.pun.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ZABRONIONE !


stat4u



Lubisz korzystać z Forum? Uważasz spędzone tutaj chwile za wyjątkowo interesujące?

Polub naszą stronę i daj znać o niej innym!





Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
pozycjonowanie stron osłony do maszyn z plexi i poliwęglanu specjalista google ads sopot