Czym wymiotowa³ Ron? Po co by³ potrzebny dentysta? Ile par okularów nosi³ Daniel Radcliffe? Dowiedz siê wiêcej o liczbach z ca³ej serii "Harry'ego Pottera".
ZWIERZÊTA NA PLANIE FILMÓW Z SERII "HARRY POTTER"
Najwiêksza liczba zwierz±t zgromadzonych na planie jednego dnia to 60 - tyle zwierz±t wyst±pi³o w scenie w klasie profesor McGonagall. Podczas krêcenia jednej ze scen w chatce Hagrida nietoperz zapl±ta³ siê w brodzie Robbie’ego Coltrane’a, który wcieli³ siê w tê postaæ. Najwiêkszym zwierzêciem sprowadzonym na plan by³ hipopotam. Najmniejszym zwierzêciem sprowadzonym na plan by³a stonoga. Po nagraniu sceny z czterdziestk± koci±t i lataj±cymi talerzami w gabinecie profesor Umbridge, kociêta zosta³y kotami domowymi, ich w³a¶ciciele nie wiedz± nawet o ich gwiazdorskiej przesz³o¶ci. W ca³ej serii filmów o Harrym Potterze wyst±pi³o 250 zwierz±t .
KOSTIUMY W SERII "HARRY POTTER"
W serii filmów o Harrym Potterze wykorzystano ponad 250 tysiêcy elementów garderoby. Na potrzeby serii uszyto ponad 600 mundurków szkolnych. Najwiêcej aktorów i statystów trzeba by³o ubraæ do scen walki w filmie "Harry Potter i Insygnia ¦mierci", w których wyst±pi³o ponad 400 ¶miercio¿erców i szmalcowników, oraz sceny w Wielkiej Sali, w których wyst±pi³o 400 uczniów i nauczycieli.
STWORZENIA I CHARAKTERYZACJA W SERII "HARRY POTTER"
Ciekawostki:
W filmie "Harry Potter i Komnata Tajemnic" ¶limaki, którymi wymiotowa³ Ron, by³y tak naprawdê pacynkami. Rupert Grint wybra³ ¶luz o smaku pomarañczowym, aby uprzyjemniæ sobie to do¶wiadczenie.
Stworzono 250 odlewów cia³ do scen ze ¶mierci±, skamienieniem i zaklêciami og³uszaj±cymi. Akromantula mia³ rozstaw nóg wielko¶ci 18 stóp. Na potrzeby serii "Harry Potter" powsta³o ponad 200 stworzeñ.
Maski ¶miercio¿erców:
Maski ¶miercio¿erców powsta³y we wspó³pracy z dzia³em artystycznym i twórcami rekwizytów. Dzia³ stworzeñ wyrze¼bi³ wszystkie maski w ci±gu tygodnia, a zespó³ ds. rekwizytów wykoñczy³ je ozdabiaj±c ka¿d± oryginalnym cynowym wzorem. Wszyscy aktorzy, którzy nosili te maski, musieli odcisn±æ swoje twarze w zimnym alginacie, który tê¿a³ w czasie 2,5 minuty.
¦wiñski ³eb w Gospodzie Pod ¦wiñskim £bem
Pocz±tkowo re¿yser David Yates chcia³ umie¶ciæ na szyldzie gospody trzy stworzone komputerowo g³owy wilków; szybko jednak zda³ sobie sprawê, ¿e taniej bêdzie wyrze¼biæ pe³nowymiarowy elektronicznie sterowany ¶wiñski ³eb. G³owa ¶wini by³a pokrytym silikonem elektronicznym modelem, którym technicy sterowali zza ¶ciany. Ka¿dy w³os na ³bie ¶wini wetkniêto rêcznie, a ukoñczenie tego rekwizytu zajê³o miesi±c.
W£OSY I MAKIJA¯ W SERII "HARRY POTTER"
Fakty na temat makija¿u:
Dentysta by³ ci±gle w pogotowiu przy wielu scenach z t³umami dzieci, wstawia³ sztuczne zêby w miejsce tych, które wypada³y - wszystko po to, aby unikn±æ problemu z zachowaniem ci±g³o¶ci scen. Makija¿y¶ci nak³adali s³ynn± bliznê Harry’ego oko³o 5800 razy. Nak³adano j± nie tylko na twarz Daniela Radcliffe’a, oko³o 2000 razy, ale te¿ na twarze dublerów i kaskaderów. Pewnego razu w brodê Robbie’ego Coltrane’a wkrêci³ siê ma³y wiatrak. Brodê trzeba by³o obci±æ.
Fakty na temat w³osów:
W filmie "Harry Potter i Insygnia ¦mierci" zu¿yto 190 litrów szamponu i od¿ywki. W filmie "Harry Potter i Insygnia ¦mierci" zu¿yto 55 litrów barwnika/farby do w³osów. W trakcie realizacji ca³ej serii zu¿yto oko³o 2182 litry szamponu i odzywki, to wystarczy³oby, aby zape³niæ 28 wanien.
MAKIETY
Ciekawostki na temat Nory:
Wybudowanie Nory zajê³o o¶miu konstruktorom modeli 14 tygodni. Zbudowanie makiety Nory trwa³o 14 tygodni, a jej spalenie tylko 6 minut! Nora ma ponad 20 stóp wysoko¶ci i wykonano j± w skali 1:3. Model Nory musia³ dok³adnie pasowaæ do pe³nowymiarowego planu, dlatego odtworzono wszystkie jego elementy, w tym okna witra¿owe, zas³ony i wszelkie ozdoby.
Wioska Hogsmeade:
Miniaturowa wersja Hogsmeade mia³a 20 witryn sklepowych zape³nionych maleñkimi ozdobami. Hogsmeade mia³a wymiary 42 na 24 stopy i wysoko¶æ 8 stóp, wykonano j± w skali 1:16. Pe³nowymiarowa wersja Hogsmeade zbudowana do filmu "Harry Potter i Insygnia ¦mierci" powsta³a na bazie miniaturowej wersji stworzonej do poprzednich czê¶ci filmu.
Hogwart
Hogwart mia³ wymiary 60 na 50 stóp i wysoko¶æ 30 stóp. Skala 1:24.
Stworzenie orygina³u zajê³o 40 osobom oko³o siedem miesiêcy. Model aktualizowano z biegiem lat, zgodnie z potrzebami opowie¶ci. Nad ka¿d± z aktualizacji oko³o 20 konstruktorów makiet pracowa³o przez oko³o 3-4 tygodnie.
PLANY ZDJÊCIOWE I REKWIZYTY W FILMACH Z SERII "HARRY POTTER"
Liczba zbudowanych planów zdjêciowych - 588. Najwiêkszy plan - Ministerstwo Magii. Plan, który istnia³ najd³u¿ej - Wielka Sala, korzystano z niej od pierwszego, do ostatniego filmu. Pewnego razu burza z porywistym wiatrem o prêdko¶ci 100 mph zerwa³a dach ze Sceny A i w hangarze w Leavesden, ale ¿aden z planów we wnêtrzu nie ucierpia³. Chatka Hagrida zosta³a rozebrana w Leavesden, przeniesiona i ponownie wybudowana na wysoko¶ci 2000 stóp na pewnej górze w Szkocji - to wszystko na potrzeby scen w filmie "Harry Potter i Wiêzieñ Azkabanu". Makieta wielko¶ci 1/3 Nory zosta³a stworzona tylko po to, ¿eby mog³a sp³on±æ podpalona przez ¶miercio¿erców w filmie "Harry Potter i Ksi±¿ê Pó³krwi". Dzia³ artystyczny w serii filmów o Harrym Potterze obejmowa³ 58 osób pracuj±cych na pe³en etat. Przez 10 lat wykonywali naprawdê wspania³± pracê i sp³odzili 35 dzieci!
Studia filmowe w Leavesden Studios
Leacesden Studios to obiekt zbudowany w 1940 roku jako lotnisko. Pod koniec II wojny ¶wiatowej wybudowano tam wiele samolotów. Poniewa¿ jest to stare lotnisko, ¿adna ze scen nie jest d¼wiêkoszczelna. Studio o powierzchni 200 akrów ma ponad pó³ miliona stóp kwadratowych obszaru produkcyjnego i mie¶ci dziewiêæ ogromnych scen, których obszar przekracza 145000 stóp kwadratowych. Pas startowy ma d³ugo¶æ 3000 stóp. W 1966 roku firma Rolls Royce przejê³a to miejsce, aby produkowaæ tu silniki samolotowe. Poza seri± "Harry Potter" powsta³y tu filmy: "Je¼dziec bez g³owy", "Golden Eye", "Gwiezdne Wojny: Czê¶æ I - Mroczne widmo" oraz "Mortal Kombat 2: Unicestwienie".
Sceny w Leavesden i niektóre z planów, które siê tam mie¶ci³y:
Scena A: Nora, Korytarz Szarej Damy, Smocza arena, Wioska Hogsmeade Scena C: Sala Rozpraw Scena D: Tu zbudowano najwiêkszy w Europie podwodny zbiornik na potrzeby Turnieju Trójmagicznego. Tu tak¿e krêcono sceny z zamarzniêtym stawem, w którym Harry nurkuje, aby odzyskaæ miecz Gryffindora. Scena F: Pokój ¯yczeñ w filmie "Harry Potter i Insygnia ¦mierci", a tak¿e wyposa¿enie do lotów na miotle i wielu innych efektów specjalnych. Scena G: Srzêt do produkcji scen z lataniem na miotle. Sceny H i I: Ministerstwo Magii oraz Skrytka Lestrange w Banku Gringotta. Hangar: Komnata Tajemnic, Gabinet Umbridge, Hala Maszynopisania, oraz Magiczne Dowcipy Weasleyów
Ró¿ne fakty dotycz±ce rekwizytów:
Dan Radcliffe nosi³ w sumie 160 par okularów w czasie nagrywania ca³ej serii filmów o Harrym Potterze. Stworzono 40 wersji medalionu Salazara Slytherina na potrzeby nieudanych prób jego zniszczenia przez Rona i Harry’ego. Potrzebowano piêciu 32-tonowych ciê¿arówek z polistyrenem, aby stworzyæ gruzy do filmu "Harry Potter i Insygnia ¦mierci". Aby miot³y by³y lekkie i estetyczne, w ich konstrukcji zastosowano tytan wykorzystywany w lotnictwie. Stworzono 900 fiolek ze wspomnieniami do szafki w gabinecie Dumbledore’a. Stworzono 250 obrazów do marmurowej klatki schodowej. Producenci David Heyman i David Barron zostali uwiecznieni na portretach, które zawis³y na marmurowych schodach. Tylko do dwóch ostatnich czê¶ci serii stworzono a¿ 210 tysiêcy monet, które wykorzystano w scenach w Banku Gringotta.
Ró¿d¿ki:
Dan Radcliffe korzysta³ z oko³o 60-70 ró¿d¿ek podczas krêcenia filmów z serii Harry Potter. Ka¿da z ró¿d¿ek, które mo¿na zobaczyæ w dowolnej czê¶ci serii, zosta³a tworzona na miejscu. Nie ma dwóch takich samych ró¿d¿ek… nawet ró¿d¿ki bli¼niaków Weasleyów s± ró¿ne! Ró¿d¿ki maj± oko³o 13-15 cali d³ugo¶ci, która pozosta³a niezmienna, aktorzy musieli wiêc dorosn±æ do nich przez lata. Ró¿d¿ka Dumbledore’a mia³a bardzo kunsztowny wzór, chocia¿ w momencie jej tworzenia jej znaczenie jako Czarnej Ró¿d¿ki nie by³o jeszcze znane.
Ciekawostki na temat sklepu Magiczne Dowcipy Weasleyów:
Sklep ma jasne witryny i pó³ki pe³ne ¿artów, sztuczek i magii. Jest jak kolorowy znak, przejaw buntu wobec ponuro¶ci ulicy Pok±tnej, po³o¿ony nieopodal sklep z ró¿d¿kami Olivandera zosta³ zniszczony. Zbudowanie tego planu zdjêciowego zajê³o projektantom trzy miesi±ce. Sklep ma trzy piêtra wysoko¶ci i trzy klatki schodowe. Zespó³ sk³ada³ siê z trzech grafików i piêciu asystentów. Wszystkie produkty/etykiety zosta³y wydrukowane i zgromadzone w Leavesden. Trzej rysownicy i dzia³ graficzny zaprojektowali 120 produktów. Rysownicy zaprojektowali 8-10 rekwizytów-bohaterów , takie jak rze¼ba reklamuj±ca Wymiotki Pomarañczowe lub rze¼ba sprzed sklepu, graficy zajêli siê za¶ tworzeniem materia³ów papierowych, plakatów i fajerwerków. Malarze zu¿yli tysi±c litrów farby w siedmiu kolorach. Kasa zosta³a kupiona za po¶rednictwem portalu eBay i odpowiednio dostosowana. Zbudowano ruchom± drabinê, na której Fred i George poruszaj± siê po sklepie. W witrynie sklepu stoi manekin o wysoko¶ci 20 stóp, przedstawiaj±cy jednego z bli¼niaków. Jego kostium stworzono ze specjalnie zadrukowanego i barwionego bia³ego filcu. Podnosi kapelusz, a pod nim dostrzegamy bia³ego królika. Kiedy podnosi kapelusz ponownie, zamiast królika ukazuje siê fez. Wydrukowano 90 ogromnych balonów z liter± "W" symbolizuj±c± nazwisko Weasleyów. Powsta³y oko³o 223 nazwy produktów. Zapalony rowerzysta stworzy³ od podstaw rower Umbridge. Wyciêto 6850 etykiet produktów. Zu¿yto 300 litrów silikonu, aby stworzyæ Wymiotki Pomarañczowe i inne s³odycze dostêpne w sklepie. Stworzono 600 gumowych ga³ek ocznych, 600 toreb na zakupy, 300 metrów rêcznie barwionego pomarañczowego sznurka i 5000 zadrukowanych opakowañ. 400 z nich wykonano na zamówienie w Czechach. Zespó³ o¶miu grafików pracowa³ tylko nad sklepem Weasleyów przez 3 miesi±ce i zu¿y³ oko³o 460 ryz papieru A4 i 350 pojemników tuszu. U¿yto 73 ró¿nych czcionek, 500 rolek bibu³y i 250 metrów papieru do drukarki. Sklep jest podzielony na trzy czê¶ci - Fajerwerki i materia³y wybuchowe, Magiczne Sztuczki Mugoli i Produkty dla konsumentów - w¶ród których znalaz³y siê Eliksir Mi³osny i Proszek Fiuu. W ksi±¿ce wspomniano trzy lub cztery produkty, pozosta³e 110 musia³a stworzyæ ekipa. Dzia³ grafików zorganizowa³ burzê mózgów i zaproponowa³ wiele pomys³ów, w tym jeden z ich ulubionych - Gumowego kurczaka.
Poci±g
Prawdziwa nazwa lokomotywy parowej brzmi Olton Hall, wybudowano j± w kwietniu 1937 roku. Nosi ona oznakowanie: "Hall" lokomotywa parowa nr 5972. Maksymalna prêdko¶æ - kominem do przodu: 65 mph, tenderem do przodu 45 mph. Mo¿e ci±gn±æ maksymalny ciê¿ar 27275 funtów. Lokomotywa ma wysoko¶æ 13 stóp i 5/8 cali oraz szeroko¶æ 8 stóp 11 cali. Wagony pochodz± z lat piêædziesi±tych. Liczba wagonów - cztery . 78-tonowy poci±g z czterema wagonami zosta³ sprowadzony z Carnforth, w Cumbrii. W terminologii kolejowej prawdziwa nazwa lokomotywy z serii Harry Potter brzmi Hogwart Ekspres. Tak± sam± nazwê nosi te¿ linia kolejowa, która dowozi uczniów z Peronu 93 do szko³y.
Wielka Sala
Wielka Sala by³± jednym z pierwszych planów zdjêciowych stworzonych do filmów z serii "Harry Potter". Ma ogromn± powierzchniê i mog³aby pomie¶ciæ 22 londyñskie autobusy piêtrowe. Ma ona wymiary 120 na 40 stóp, a jej budowa poch³onê³a ponad 100 ton gipsu. Budowa tego planu zajê³a oko³o 30 pracownikom osiemna¶cie tygodni. W ¶ciany wbudowano ukryte panele, które stanowi³y drogê po¿arow± dla obsady i ekipy. Sto³y i ³awy wykonano specjalnie na potrzeby filmu; sto³y ustawione jeden przy drugim mia³yby d³ugo¶æ 400 stóp, a ³awy 800 stóp. Sto³y wykonano z drewna sosnowego, dodano dêbowe blaty, a nastêpnie podniszczono je za pomoc± ³añcuchów i toporów, aby wygl±da³y na stare . Dzieci zachêcane przez Stuarta Craiga tworzy³y na sto³ach swoje graffiti, bo tak przecie¿ dzieje siê we wszystkich szko³ach. S± dwie d³ugo¶ci sto³ów - 10 stóp i 13 stóp - które mo¿na ustawiaæ w ró¿nych konfiguracjach. Biurka profesorów zbudowane s± z trzech osobnych sto³ów. Inspiracj± do stworzenia krzes³a Dumbledore’a by³ tron w z Opactwa Westminsterskiego. Sztuæce wykonano z cyny, dodano z³ote obwódki. Okna wykonano z barwionego szk³a; g³ówne okno by³o rêcznie malowane przez nie¿yj±cego ju¿ artystê grafika Roberta Walkera. Jedn± z niezwyk³ych cech Wielkiej Sali jest to, ¿e jej pod³ogê wykonanego z prawdziwego kamienia z miasta York. By³ to naprawdê doskona³y pomys³ scenografa Stuarta Craiga, bo mimo pocz±tkowych kosztów, by³a to jedyna mo¿liwo¶æ, aby plan przetrwa³ próbê czasu i deptanie tysi±cami ma³ych stóp. W Sali s± miejsca dla 400 dzieci. W pe³ni sprawne pochodnie na ¶cianach reprezentuj± cztery domy - Gryffindor, Ravenclaw, Slytherin i Hufflepuff. Za biurkiem Profesora znajduje siê tablica z punktacj± poszczególnych domów. Ka¿da klepsydra zawiera dziesi±tki tysiêcy indiañskich szklanych koralików i kr±¿± plotki, ¿e podczas realizacji filmu Harry Potter i Kamieñ Filozoficzny produkcja by³a odpowiedzialna za braki koralików w magazynach w ca³ym kraju! Rze¼bione drzwi, które zdobi± wej¶cie, s± pokryte prawdziwym z³otem, podobnie jak obwódki cynowych talerzy.
Szpital
Pocz±tkowo w tym miejscu koñczy³a siê ³azienka dla dziewcz±t w filmie "Harry Potter i Komnata Tajemnic". Pó¼niej przekszta³cono je w skrzyd³o szpitalne, a nastêpnie z powrotem w ³azienki do filmu "Harry Potter i Wiêzieñ Azkabanu" - oznacza³o to podniesienie 45-tonowego planu i obrócenie go o 90 stopni. T³o, które widaæ z okien, zosta³o namalowane, dodano tam wyciête fragmenty przedstawiaj±ce inne czê¶ci szko³y. Patrz±c w dal mo¿na zobaczyæ miniaturê wie¿y zegarowej wielko¶ci 2/3 orygina³u. Inspiracj± w tworzeniu skrzyd³a szpitalnego by³a szko³a Oxford School of Divinity. W projekcie prawdziwej szko³y korytarz prowadz±cy do wie¿y zegarowej jest mostem ³±cz±cym j± z reszt± szko³y. Budowa szpitala trwa³a 12 tygodni. W szpitalu jest w sumie osiem ³ó¿ek i tyle samo parawanów, za drzwiami stoi biurko siostry prze³o¿onej. Szafki nocne zosta³y stworzone do filmu pod tytu³em "Mi³o¶æ i wojna" opowiadaj±cego o czasach II wojny ¶wiatowej.
Dane na temat podwodnego zbiornika:
Ma 8 metrów g³êboko¶ci. Wymiary 20 m na 20 m z komor± widokow±. Jego budowa zajê³a 50 budowniczym oko³o 3 miesi±ce. To najwiêkszy zbiornik do filmowania pod wod± w Europie. Mie¶ci milion galonów wory , któr± mo¿na przefiltrowaæ w ci±gu trzech godzin. Woda jest chlorowana tylko w 50%, dziêki czemu aktorzy mog± zdejmowaæ okulary podczas nagrañ i woda nie podra¿nia ich oczu.
Grimmauld Place
Grimmauld Place to dom rodu Syriusza Blacka. Ka¿dy z pokoi na planie zbudowano z osobna, ale wszystkie powsta³y na tej samej scenie. Stó³ kuchenny by³ robiony na zamówienie, ma 20 stóp d³ugo¶ci oraz 2 stopy i 9 cali szeroko¶ci. Ca³a porcelana do kuchni zosta³a kupiona na targowiskach, aukcjach i od handlarzy rzeczy u¿ywanych. Herb szlachetnego i staro¿ytnego rodu Blacków, zosta³ opracowany przez wydzia³ graficzny i naniesiony na porcelanê. Sypialnia mie¶ci siê na drugim piêtrze domu; to tu matka Syriusza trzyma³a bi¿uteriê, pude³ka z kapeluszami i kolekcjê wachlarzy. Meble do sypialni kupiono na aukcji. Na ¶cianie sypialni wisi obraz przedstawiaj±cy ten w³a¶nie pokój z niepo¶cielonymi ³ó¿kami. Czarne, jedwabne ko³dry stworzono specjalnie do filmu. Tkaniny zdobi±ce ¶ciany korytarza i klatki schodowej to 350 metrów ciemnoszarego jedwabiu kupionego w Indiach - pó¼niej na ekranie "przemalowano" go na z³oto. Taki samo post±piono z zas³onami w salonie. G³owy elfów w szklanych kopu³ach, które zawis³y w korytarzu i na klatce schodowej, opracowa³ dzia³ stworzeñ. W korytarzu stoi ogromny stojak na parasole w kszta³cie stopy trolla. To odlew nogi trolla z pierwszej czê¶ci serii.
Ministerstwo Magii:
Budowa tego planu zdjêciowego trwa³a 22 tygodnie. Ministerstwo Magii mie¶ci siê pod Ministerstwem Obrony w Londynie. Atrium pomie¶ci³oby 50 londyñskich autobusów. W atrium jest ponad 30 tysiêcy p³ytek wykonanych z lakierowanej p³yty wiórowej o ¶redniej gêsto¶ci . Ca³y plan, w tym masa pude³ek z p³ytkami, by³ przechowywany w Leavesden miêdzy krêceniem kolejnych czê¶ci. W Atrium zbudowano stoisko z kaw± zwane Ministry Munchies. Tu czarodzieje mog± usi±¶æ przy jednym z dwunastu marmurowych stolików z Francji i rozkoszowaæ siê takimi smako³ykami, jak kawa i bajgle. Zespó³ ds. rekwizytów regularnie polerowa³ drewnian± pod³ogê miêdzy ujêciami, poniewa¿ ³atwo j± zabrudziæ i zakurzyæ. Z³ot± fontannê wykonano z w³ókna szklanego; dzia³ rze¼biarski wyrze¼bi³ j± w Studio. Na rusztowaniu Atrium zbudowano 14 biur. Ciê¿ar biur by³ sporym problemem, dlatego to, co widzimy to zdjêcia naklejone na kartonowe pude³ka z kilkoma zaledwie elementami prawdziwych mebli. Tylko kaskaderzy mieli wstêp do biur, kiedy mia³y wygl±daæ, jakby ludzie w nich pracowali. 42 mosiê¿ne lampy olejne p³on±ce w oknach biura stworzono specjalnie na potrzeby filmu. £±cznie jest tam dwana¶cie wind u³o¿onych na planie pó³kola. Windy poruszaj± siê do góry, na dó³, w przód i w ty³. Wszystkie windy maj± panele kontrolne w ¶rodku i zwijan± mapê. Mapa wygl±da jak plan metra londyñskiego, ale wszystkie linie s± o¶wietlonymi tunelami z ma³ymi p³ywakami przesuwaj±cymi siê w rurkach przedstawiaj±cymi lokalizacjê wszystkich wind poruszaj±cych siê po kompleksie Ministerstwa Magii. Z ty³u wbudowano mechanizm kontroluj±cy urz±dzenie.
Pokój ¯yczeñ:
W filmie "Harry Potter i Zakon Feniksa" wszystkie ¶ciany w tym pokoju s± pokryte lustrami a z sufitu zwisaj± ¿yrandole, które zbudowano w studio. W zwi±zku z tym, ¿e musia³y siê trz±¶æ, nie mog³y byæ wykonane ze szk³a. Zamiast tego, wykonano je z wysokiej jako¶ci plastiku. Okratowanie na pod³odze pozwala³o na o¶wietlenie pokoju spod ziemi, dziêki temu odbicia w lustrach by³y lepiej widoczne. Wszystkie powierzchnie, równie¿ okna, pokryto lustrami, w celu uzyskania "efektu tajemniczo¶ci" Na tym planie zdjêciowym ekipa musia³a ca³y czas nosiæ niebieskie plastikowe ochraniacze na buty. Nawet obsada musia³a nosiæ je miêdzy ujêciami. Ponad 4000 mebli sprowadzono, aby stworzyæ ogromne stosy mebli w Pokoju ¯yczeñ do scen z filmu "Harry Potter i Insygnia ¦mierci: Czê¶æ II".
Muszlowa Chatka:
Na budowê jej dachu zu¿yto 4500 pojedynczych muszli przegrzebków. Tysi±ce kêpek pojedynczych trawy wetkniêto w piaszczyste wydmy we Fresh Water West w Walii. Aby obci±¿yæ plan zu¿yto ponad 12 ton wody. Plan zosta³ w 90% ukoñczony w studio w Leavesden, a nastêpnie pociêty na kawa³ki i przetransportowany na miejsce w Walii. Za pomoc± ci±gnika holowano planu po pla¿y, nastêpnie ekipa musia³a przenie¶æ go na wydmy. W zwi±zku z tym, ¿e to miejsce publiczne, Muszlowa Chatka jest prawdopodobnie najczê¶ciej fotografowanym przez fanów planem zdjêciowym. Projekt okna w kszta³cie rombu powsta³ na podstawie obiektu National Trust o nazwie "A La Ronde", mieszcz±cego siê w Devon.
Ulubiona plany zdjêciowe i rekwizyty
Aktorzy
Emma Watson
Plan: Ministerstwo Magii Rekwizyt: zmieniacz czasu
Rupert Grint
Plan: Pe³nowymiarowy plan z szachownic± czarodziejów w filmie Harry Potter i Kamieñ Filozoficzny Rekwizyt: deluminator
Daniel Radcliffe
Plan: Ministerstwo Magii Rekwizyt: okulary Harry’ego.
Tom Felton
Plany: Wielka Sala oraz Dziedziniec
Oliver Phelps
Plan: Magiczne Dowcipy Weasleyów Rekwizyt: ró¿d¿ka George’a
James Phelps.
Plan: Wielka Sala podczas Balu Bo¿onarodzeniowego Rekwizyt: rze¼ba reklamuj±ca Wymiotki Pomarañczowe w sklepie Weasleyów.
Matthew Lewis.
Plan: Komnata Tajemnic Rekwizyt: miecz Gryfindora
Evanna Lynch.
Plan: Dom Lovegoodów Rekwizyt: The Quibbler
Jason Isaacs.
Plan: Gabinet Dumbledore’a Rekwizyt: Laska Lucjusza Malfoya
Helen McCrory.
Plan: Zniszczony dziedziniec Hogwartu w filmie Harry Potter i Insygnia ¦mierci Rekwizyt: ró¿d¿ka Narcyzy Malfoy
Producenci i re¿yser
David Heyman.
Plan: pokój wspólny Gryffindoru Rekwizyt: zmieniacz czasu
David Barron.
Plan: pokój wspólny Gryffindoru Rekwizyt: Prorok Codzienny z filmu Harry Potter i Insygnia ¦mierci - zw³aszcza z jednym nag³ówkiem o tre¶ci "Wampir wyl±dowa³ w szpitalu po zjedzeniu pieczywa czosnkowego!!"
David Yates.
Plan: Hala Maszynowa w Ministerstwie Magii Rekwizyt: My¶lodsiewna
¬RÓD£O: http://www.plejada.pl/2,50218,news,1,1, … tykul.html
Ciekawostki z planu filmowego HP =) Z linku przekopiowa³em w obawie, ¿e wyga¶nie
|